Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Gdzie kupić walutę na wakacje?

Przed laty głównym dylematem wyjeżdżających za granicę było określenie kwoty, jaką ze sobą zabrać w obcej walucie. Dziś nie jest to już tak istotne, bo można wymienić złotówki online oraz płacić kartą wielowalutową. Obecnie najważniejsze pytanie brzmi: gdzie kupić walutę i jakiej karty używać, by było to najbardziej opłacalne, nie wiązało się z dodatkowymi kosztami?

Choć podróże spowszedniały, wyjazd do większości krajów nie wiąże się z koniecznością posiadania wizy, a do wielu państw można wjechać jedynie z dowodem osobistym, w Europie nawet bez kontroli granicznej, to są jeszcze kwestie, o których trzeba pomyśleć przed wyjazdem. Najważniejszą z nich jest niewątpliwie sprawa dokonywania płatności – gotówką czy kartą płatniczą. Myśląc o pierwszej opcji, trzeba rozstrzygnąć, gdzie i ile waluty kupić oraz zastanowić się, co zrobimy po powrocie do Polski z tą, której nie wydamy. Decydując się na drugą metodę płatności, staniemy przed decyzją dotyczącą wyboru kantoru internetowego, w którym dokonamy wymiany oraz karty płatniczej, którą powiążemy z kontem walutowym, na którym zgromadzimy walutę.

Ten prosty schemat psuje niestety fakt, że w wielu krajach płatności bezgotówkowe nie są tak powszechnie dostępne jak w Polsce, korzystanie z Blika czy operacje zbliżeniowe są mocno ograniczone. Chcąc uniknąć kłopotliwych sytuacji, trzeba mieć przy sobie choć nieco gotówki. Nie ma znaczenia czy kupionej w kantorze stacjonarnym w Polsce, czy wypłaconej z bankomatu za granicą. Rozważając tę drugą możliwość pamiętajmy o niebezpieczeństwach związanych z DCC (ang Dynamic Currency Conversion, dynamiczne przewalutowanie, czyli rozpoznawanie waluty karty bez odniesienia do rachunku walutowego, do którego może być podpięta) oraz opłatach pobieranych przez operatora bankomatu.

Zalety i wady różnego rodzaju kantorów

Mimo rozwoju kantorów internetowych te stacjonarne mają się dobrze, choć korzystanie z nich zabiera nieco czasu, oferują wyższe spready (różnica między kursami kupna i sprzedaży) i nie zawsze posiadają odpowiednią ilość potrzebnej nam waluty. Wynika z faktu, że jeśli nawet kantory online obsługują wiele walut, to pojawia się problem z ich przechowywaniem, gdyż banki na ogół prowadzą rachunki walutowe w EUR, CHF, USD i GBF; inne waluty obsługiwane są sporadycznie.

Wybierając się za granicę, warto znać zasady przewalutowania obowiązujące w organizacji płatniczej, której kartę posiadamy. Jeśli konieczne będzie podwójne przewalutowanie (np. z węgierskich forintów na dolary amerykańskie a dopiero potem na złotówki) lepiej zaopatrzyć się w Polsce w EUR lub USD i skorzystać na miejscu z kantoru stacjonarnego niż płacić kartą debetową do rachunku w PLN. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych kosztów, które mogą być znaczące, jeśli bank pobierze swoją prowizję za przewalutowanie.

Wybór kantoru internetowego

Jak widać, dylematów do rozstrzygnięcia jest wiele. W tym tekście skupimy się tylko na kwestiach dotyczących wyboru kantoru internetowego, w którym kupimy walutę oraz karty wielowalutowej będącej narzędziem do jej wydawania.

Wśród zalet kantorów internetowych z pewnością trzeba wymienić oszczędność czasu i pieniędzy – wymiany walut można dokonać w dowolnym momencie, z dogodnego dla nas miejsca i na dodatek po bardzo korzystnym kursie. Przy transakcjach online dla najpopularniejszych walut spread wynosi 2-3 grosze, tymczasem w kantorach stacjonarnych kilkanaście groszy. Przy wymianie kilkuset jednostek danej waluty różnice nie są może wielkie, ale gdy w grę wchodzą transakcje liczone w tysiącach jednostek oszczędność dla klienta jest już zauważalna.

Nie bez znaczenia są też kwestie bezpieczeństwa. Korzystając z usług online, unikamy zagrożeń związanych z wędrowaniem po mieście z gotówką, ale możemy narazić się na kradzież danych w sieci. Dlatego tak ważne jest korzystanie tylko z rzetelnych e-kantorów (zarabiają na spreadzie, zawierając transakcje bezpośrednio z klientami) lub ze sprawdzonych giełd walutowych (pośredniczą w zawieraniu transakcji między ich użytkownikami), stosujących nowoczesne zabezpieczenia transakcji, weryfikujących swoich klientów.

Dodajmy, że oprócz niezależnych kantorów internetowych działają te powiązane z konkretnym bankiem. Warunkiem skorzystania z ich usług jest posiadanie w tej instytucji finansowej rachunku w PLN i danej walucie, co nie dla każdego może być akceptowalnym rozwiązaniem.

Przy ocenie kantoru internetowego warto wziąć pod uwagę nie tylko wysokość spreadu, ale łatwość dokonania rejestracji/założenia konta, intuicyjność nawigacji w systemie transakcyjnym, przejrzystość informacji nt. kosztów przewalutowania oraz ewentualne inne opłaty, które mogą być związane z korzystaniem z usługi, np. koszty przelewów przychodzących/wychodzących. Korzystającym regularnie z wymiany, zwłaszcza znacznych kwot, z pewnością przyda się opcja negocjowania kursów, otrzymywania powiadomień, gdy kurs osiągnie określony poziom.

Jak wybrać kartę wielowalutową?

Myśląc o zaopatrzeniu się w walutę, by móc z niej korzystać za granicą, nie należy zatrzymywać się na etapie wymiany złotówek; trzeba pójść krok dalej i zastanowić się nad korzystaniem z pieniędzy. Oczywiście najprostszy sposób to posługiwanie się gotówką, tyle że wiążą się z nim uciążliwości, o których wspomnieliśmy na wstępie. Znacznie bezpieczniejszym i w wielu sytuacjach wygodniejszym sposobem jest posługiwanie się kartą wielowalutową podpiętą do jednego lub kilku rachunków walutowych.

Podczas dokonywania wypłaty z bankomatu czy transakcji bezgotówkowej karta automatycznie rozpozna, gdzie jesteśmy, jaka waluta obowiązuje w tym kraju i pobierze należność z odpowiedniego konta. Jeśli posiadamy na koncie daną walutę, korzystanie z tego typu „plastiku” nie będzie się wiązało z żadnymi dodatkowymi kosztami. Gdyby nie było odpowiedniej ilości środków, zostaną one pobrane z konta złotówkowego. Takiej sytuacji można w prosty sposób zaradzić, sprawdzając zawczasu stan rachunku i w razie konieczności dokonując wymiany waluty w kantorze internetowym. Jak widać, nowoczesna bankowość przychodzi nam z pomocą na każdym kroku.

Zastanawiając się nad wyborem banku, w którym skorzystamy z karty wielowalutowej, trzeba zwrócić uwagę na liczbę obsługiwanych walut, koszty związane z korzystaniem z „plastiku” i prowadzenia rachunku walutowego a także prowizje pobierane przez bank za wypłaty z bankomatu dokonane za granicą. Te ostatnie mogą być podane jako konkretna kwota lub procent wypłacanej sumy, niekiedy z adnotacją min. 5 zł.

Rady na różne okazję

Choć punktem wyjścia do powyższych rozważań były okoliczności związane z wyjazdem turystycznym, to mają one zastosowanie także podczas podróży służbowych oraz zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Krótko mówiąc, o przytoczonych radach warto pamiętać w każdej sytuacji, w której zmuszeni jesteśmy zapłacić w obcej walucie. Co prawda wymaga to nieco trudu, poświęcenia kilku chwil na przemyślenia i analizę sytuacji, ale jest nieodzowne, jeśli nie chcemy popsuć sobie humoru, spoglądając na rachunek po dokonaniu operacji walutowej.

Czas to pieniądz, w tym przypadku zaoszczędzony, nie tylko przez podróżujących, ale i kupujących na zagranicznych platformach zakupowych, przedsiębiorców czy inwestorów korzystających z instrumentów finansowych w różnych zakątkach świata.

2023-06-21
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kurs walut Notowanie z: 2024-07-16
USD 3,9083 0.32% 0.0123 zł
EUR 4,2604 0.25% 0.0105 zł
CHF 4,3658 0.18% 0.0078 zł
GBP 5,0668 0.13% 0.0065 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji