Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Wymiana uszkodzonych pieniędzy

 

Chomik zjadł kawałek banknotu lub został on wyprany razem ze spodniami? To jeszcze nie oznacza całkowitej utraty pieniędzy. Zarządzenie Prezesa Narodowego Banku Polskiego nr 31/2013 reguluje zasady wymiany uszkodzonych banknotów i monet złotowych.

 

Obowiązek banków

Zacznijmy od tego, że każdy bank w Polsce ma obowiązek przyjąć i wymienić uszkodzone złotówki. Nie ma znaczenia, czy okaziciel uszkodzonych pieniędzy jest klientem czy też nie, danej instytucji finansowej. Odsyłanie klientów do oddziałów NBP jest zwykłym wygodnictwem kasjerów i nie powinno być tolerowane. Spotykając się z odmową wymiany uszkodzonego banknotu czy monety przez kasjera, należy poprosić jego przełożonego i przypomnieć o obowiązku ciążącym na banku.

Bardziej skomplikowana sytuacja jest z pieniędzmi innych krajów. Z zasady polskie banki nie zajmują się wymianą zagranicznych banknotów czy monet. Posiadacz takowych musi się udać do kraju, którego bank centralny wyemitował daną walutę.

Prawo nie stawia jednak przeszkód, by polski bank pośredniczył w wymianie uszkodzonych „obcych” pieniędzy. Można się jednak spodziewać, że zrobiłby to tylko dla najpoważniejszych swoich klientów, za pewną opłatą i zapewne tylko w przypadku najpopularniejszych walut – dolara, euro, franka szwajcarskiego i funta brytyjskiego.

 

Zasady

Podstawowy warunek brzmi, że banknot czy moneta nie mogą budzić jakichkolwiek wątpliwości co do ich autentyczności. Jeśli kasjer ma choćby najmniejsze podejrzenia, jego obowiązkiem jest zatrzymanie pieniędzy, sporządzenie stosownego protokołu i powiadomienie policji, która zajmie się wyjaśnieniem sprawy.

Takie postępowanie jest wdrażane także wówczas, gdy banknot nosi ślady uszkodzenia, poplamienia substancjami zabezpieczającymi stosowanymi w pojemnikach specjalistycznych i urządzeniach służących do transportu pieniędzy.

Druga rzecz, to możliwość rozpoznania nominału i numeru serii banknotu. Bez tego nie ma co marzyć o odzyskaniu choćby części jego wartości.

 

Banknoty

Wspomniane zarządzenie Prezesa NBP mówi, że jeśli zachowało się w jednym kawałku minimum 45 proc. powierzchni banknotu, to okaziciel ma otrzymać połowę wartości jego nominału. Pełną wartość nominału ma otrzymać posiadacz banknotu, z którego zachowało się w jednym fragmencie minimum 75 proc. jego powierzchni lub jest on tylko przedarty, poplamiony, sprany itp.

 

Monety

W przypadku monet, wymianie podlegają takie, które mają uszkodzenia mechaniczne, np. moneta została nacięta lub przewiercona, wypadł z niej rdzeń (dotyczy to monet o nominale 5 zł), napisy zostały wytarte itp.

Jeśli moneta jest w całości lub klient przedstawia obie jej części (rdzeń i pierścień), to okaziciel otrzyma pełną wartość monety. W przypadku, gdy zachowała się tylko jedna część – pierścień lub rdzeń, to bank wypłaci połowę wartości nominału.

Jako ciekawostkę odnotujmy spór prawników, czy godło Polski umieszczone na banknotach i monetach podlega takiej samej ochronie, jak jego przedstawienia wymienione w ustawie o symbolach narodowych. Gdyby przyjąć, że taka ochrona przysługuje orłowi umieszczonemu na polskich pieniądzach, to niszczenie banknotów lub monet można by zakwalifikować jako znieważenie godła państwowego, a to wiązałoby się dla sprawcy uszkodzenia banknotu lub monety z odpowiedzialnością karną.

 

2015-09-24
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kursy walut Notowanie z: 2019-05-23
USD 3,8696 0.20% 0.0076 zł
EUR 4,3107 0.02% 0.0009 zł
CHF 3,8343 0.35% 0.0134 zł
GBP 4,8852 0.11% 0.0054 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji