Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Kłopoty ze spłatą kredytu – co robić?

 

Każdemu mogą się przytrafić trudności ze spłatą raty kredytu. Co wówczas robić, jak zminimalizować ryzyko jeszcze większych kłopotów.

Przed udzieleniem klientowi kredytu banki bardzo skrupulatnie sprawdzają jego wiarygodność kredytową, szacują ryzyko pożyczenia pieniędzy oraz oceniają zdolność kredytową wnioskodawcy, czyli wysokość raty kapitałowej wraz z odsetkami, jaką może on płacić miesięcznie. Później, w trakcie spłacania kredytu, żadna instytucja finansowa nie docieka już jak wygląda sytuacja życiowa kredytobiorcy. Tymczasem może być ona zupełnie inna od tej, w chwili podpisywania umowy, zwłaszcza w przypadku kredytu hipotecznego zaciąganego na 20, a nawet na 30, lat.

 

Negocjować warunki

W interesie kredytobiorcy jest, by co pewien czas spróbować renegocjować warunki kredytu. Po kilku latach regularnego spłacania rat, na dodatek w sytuacji, gdy zarobki kredytobiorcy wzrosły, może on uzyskać korzystniejsze warunki spłaty.

Rozmowy z bankiem na temat warunków spłaty kredytu, trzeba podjąć natychmiast, jeśli tylko pojawią się dziury w domowym budżecie, jeśli istnieje zagrożenie dla terminowego regulowania kolejnych rat (np. z powodu utraty pracy, choroby uniemożliwiającej uzyskiwanie dotychczasowych dochodów). Nie ma co czekać, że „może jakoś się wszystko ułoży”. Najgorszy wariant, to zaleganie ze spłatą rat, unikanie kontaktów z banków – nie odbieranie telefonów i korespondencji. Rozpoczyna się wówczas proces windykacyjny, który wiąże się dla kredytobiorcy z dodatkowymi kosztami. Ich wysokość zapisana jest w umowie kredytu i warto je znać, by wiedzieć, na co się narażamy.

 

Co można zyskać

Wychodząc z inicjatywą, informując bank o kłopotach, kredytobiorca pokazuje się jako osoba odpowiedzialna, gotowa do spłacenia zobowiązania, czemu na przeszkodzie stoją jedynie nieprzewidziane wcześniej trudności. Reakcją banku może być zaproponowanie tzw. „wakacji kredytowych”, czyli zawieszenie spłaty rat na kilka miesięcy, albo zgoda, by klient płacił przez pewien czas tylko ratę kapitałową, bez odsetek.

W przypadku długoterminowych kłopotów, warto negocjować nowe warunki kredytu, dopasowane do aktualnej sytuacji na rynkach finansowych i obecnej zdolności kredytowej. Można wówczas wydłużyć czas spłaty kredytu, co wpłynie na obniżenie wysokości comiesięcznej raty. Co prawda będzie to oznaczało konieczność oddania do banku nieco większej kwoty odsetek, ale kredytobiorca będzie mógł regulować kolejne raty bez stresu.

 

Konsolidacja długów

Wiele osób, doświadczając kłopotów finansowych, zaciąga kolejny kredyt, by móc uregulować wcześniejsze zobowiązania. Popadają w ten sposób w tzw. „spiralę kredytową”, z której coraz ciężej się wyrwać z każdą kolejną pożyczką.

Jeśli już popełniło się ten błąd, to należy się z niego szybko wycofać, dokonując konsolidacji długu. Oznacza to zaciągnięcie zupełnie nowego kredytu, który przeznaczony jest na spłatę wszelkich dotychczasowych zobowiązań. Daje to kredytobiorcy możliwość panowania nad swoimi finansami, pozwala na wymierne oszczędności czasu i pieniędzy – spłaca się tylko jedną ratę, ponosi koszty tylko jednego przelewu.

Samodzielne szukanie najlepszego kredytu konsolidacyjnego dla przeciętnego klienta banku jest trudne. Oznacza bowiem konieczność odwiedzenia wielu placówek i na dodatek ciężko jest porównać oferty różnych banków. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doradców finansowych. Ich praca polega na śledzeniu ofert różnych instytucji finansowych i pomaganiu klientom w wyborze dla nich najkorzystniejszej. Dodatkową zaletą skorzystania z pomocy doradcy jest jego pomoc w skompletowaniu niezbędnych dokumentów.

Usługi doradców finansowych są bezpłatne.

 

2015-11-16
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kursy walut Notowanie z: 2020-07-06
USD 3,9588 0.44% 0.0176 zł
EUR 4,4697 0.06% 0.0026 zł
CHF 4,2020 0.00% 0.0002 zł
GBP 4,9449 0.22% 0.0111 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji