Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Kilka banków w jednym miejscu

Posiadanie kilka rachunków osobistych w różnych bankach to nie fanaberia, ale często konieczność. Każdy odpowiada jakiejś konkretnej potrzebie, ale zarządzanie nimi bywa kłopotliwe. Różne hasła, odmienne sposoby nawigacji, inne godziny realizacji przelewów sprawiają, że łatwo się w tym pogubić. Z pomocą przychodzi otwarta bankowość, która w coraz większym stopniu pozwala panować nad swoimi finansami z jednego miejsca. Można powiedzieć, że bankowość elektroniczna jednego banku staje się swoistym centrum zarządzania naszym domowym budżetem.

Banki konkurują między sobą nie tylko opłatami, ale i dodawaniem do rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych różnych funkcjonalności, dodatkowych usług, które wyróżniają ich produkty na rynku. W efekcie nie ma konta idealnego, które odpowiadałoby potrzebom wszystkich klientów. Sytuację dodatkowo komplikują okoliczności życiowe, które sprawiają, że wiele osób ma po kilka ROR-ów. Jeden dlatego, że pracodawca wymaga, by pensja była przelewana akurat do tego banku, inny z powodu zaciągniętego kredytu hipotecznego, a kolejny z racji dobrej oferty walutowej, z której opłaca się korzystać przy zakupach w zagranicznych sklepach internetowych czy podczas wyjazdów urlopowych. Takie rozwiązanie to nie tylko korzyści, ale i kłopoty związane z zarządzaniem kilkoma produktami, łatwo się pogubić w natłoku, loginów, haseł, trudno zapamiętać zasady nawigacji obowiązujące w każdym serwisie.

Otwarta bankowość – wszystko w jednym miejscu

Lekarstwem na te niedogodności jest otwarta bankowość, która pozwala na dodawanie (agregowanie) kont z różnych banków w jednym z nich. Możliwości prawne do tego stworzyła unijna dyrektywa PSD2 o usługach płatniczych. Pozwala ona bankom na przekazywanie informacji o kontach, kartach i transakcjach nie tylko między sobą, ale i innym podmiotom, które uzyskają stosowne uprawnienia od regulatorów rynku. Podkreślmy, że taka wymiana danych możliwa jest tylko za zgodą klienta, który musi samodzielnie podjąć odpowiednie działania albo upoważnić do tego podmiot, który ma działać w jego imieniu.

Przekazanie informacji o posiadanych rachunkach do jednej aplikacji sprawia, że są w niej widoczne dane dotyczące wszystkich kont. Wyższy stopień integracji pozwala nie tylko mieć podgląd na stan środków czy historię transakcji, ale i inicjować z jednego miejsca przelewy z kont w różnych bankach.

Korzyści z agregacji

Dodanie wszystkich posiadanych rachunków w jednym miejscu daje bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim oszczędność czasu i mniejsze obciążenie pamięci. Nie trzeba pamiętać wielu loginów i haseł, by zalogować się do kilku serwisów transakcyjnych. Wystarczy pamiętać parametry dostępowe do bankowości elektronicznej banku, który uznamy za główny i z niej chcemy zarządzać swoimi finansami.

Podgląd na historię wszystkich operacji pozwala z łatwością śledzić wydatki, ułatwia stworzenie domowego bilansu i zastanowienie się, gdzie szukać oszczędności. To także skuteczne narzędzie do podejmowania decyzji, którą kartą zrobić zakupy, z którego konta wykonać jakąś płatność, by spełnić warunki aktywności pozwalające korzystać z karty/konta za darmo.

Podgląd konta z innego banku, a bezpieczeństwo

Przekazywanie informacji o rachunkach między instytucjami finansowymi rodzi oczywiście pytanie o bezpieczeństwo, obawy, że wykradzenie danych w jednym miejscu, da cyberprzestępcy dostęp do wszystkich naszych pieniędzy.

Żeby agregować dane o kontach, właściciele aplikacji muszą posiadać zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na świadczenie tej usługi. Jest ona wydawana tylko po spełnieniu bardzo surowych wymagań, które oznaczają stosowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa i uniemożliwiają poznanie hasła dostępu do banku nadanego przez klienta. Informacje są przekazywane w zaszyfrowanej formie poprzez specjalne interfejsy.

Dokonując agregacji kont, dane do logowania zawsze podajemy na stronie banku, z którego dodajemy konto. Właściciel aplikacji, w której tworzymy nasze centrum zarządzania finansami nie przechowuje haseł dostępu do serwisów transakcyjnych innych banków. Dodatkowym zabezpieczeniem jest wymóg okresowego przedłużania dostępu do wybranych kont i kart z innych banków, co także odbywa się na ich stronach. Maksymalny okres ważności agregacji to 90 dni, po tym terminie trzeba odnowić usługę.

Jak skorzystać z agregatora kont

Coraz więcej banków umożliwia nie tylko podgląd sald i historii rachunków w innych instytucjach finansowych, ale także zezwala na inicjowanie w nich przelewów. W ten sposób można obsługiwać konta osobiste, rachunki firmowe, konta oszczędnościowe, karty (kredytowe, wirtualne i przedpłacone), zarówno te, których jesteśmy właścicielami, jak i te, do których mamy pełnomocnictwo. W różnych bankach lista uprawnień może się nieco różnić, bo to instytucje finansowe decydują co nam udostępnią.

Coraz częściej działania można podejmować nie tylko w bankowości internetowej, ale i w aplikacjach mobilnych. W rezultacie zarządzanie swoimi finansami naprawdę staje się możliwe z każdego miejsca na świecie o każdej porze dnia i nocy.

Ułatwienia dla pożyczkobiorców

Korzystanie z agregatora kont jest bezpłatne, a uruchomienie go zajmuje kilka minut. Warto połączyć ze sobą przynajmniej dwa konta na próbę i przekonać się jak ułatwia to życie, a później, będąc już w pełni przekonanym do tej usługi, dodać w jedno miejsce wszystkie swoje produkty finansowe.

Korzyści z agregacji kont docenimy w pełni ubiegając się o kredyt. Jeśli udzielimy bankowi zgody, by zajrzał w historię wszystkich naszych rachunków, nie będziemy musieli dostarczać dokumentów potwierdzających nasze dochody, nie będziemy musieli się zastanawiać nad wysokością comiesięcznych wydatków. Kredytodawca będzie widział wszystkie te informacje i będzie mógł z łatwością ocenić naszą zdolność i wiarygodność kredytową, co z pewnością przyspieszy proces rozpatrywania wniosku i może wpłynąć na zaoferowanie korzystnych warunków finansowania.

Korzystajmy z możliwości

W ludzkiej naturze leżą obawy przed nowym i nieznanym. Szybko jednak odkrywamy zalety nowoczesnych rozwiązań i po pewnym czasie nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Tak było z bankowością internetową i tak dzieje się obecnie z aplikacjami mobilnymi. Podobny proces rozpoczyna się także w odniesieniu do agregacji produktów finansowych w jednym miejscu. Za kilka lat standardem może być sytuacja, że owszem współpracujemy z kilkoma bankami, ale całością naszych finansów zarządzamy z jednej aplikacji, w której na dodatek mamy do dyspozycji różne przydatne usługi pozabankowe. Wyobraźnia twórców nowoczesnych rozwiązań wydaje się nieograniczona i nie sposób przewidzieć, co nam zaproponują.

 

W tekście wykorzystano materiały zamieszczone na stronie internetowej ING Banku Śląskiego

 

2021-02-10
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kursy walut Notowanie z: 2021-06-18
USD 3,8198 0.70% 0.0267 zł
EUR 4,5503 0.43% 0.0194 zł
CHF 4,1580 0.18% 0.0075 zł
GBP 5,3015 0.03% 0.0016 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji