Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Dekalog bezpiecznego bankowania

Z Internetu korzystamy nie tylko po to, by znaleźć w sieci potrzebne informacje, obejrzeć film czy odebrać wiadomości. Dla wielu osób globalna sieć to także podstawowe miejsce zarządzania swoimi finansami, dokonywania zakupów i załatwiania różnych spraw. Dlatego tak ważne jest przestrzegania zasad bezpieczeństwa, by nie ułatwiać cyberprzestępcom zdobycia naszych danych osobowych i dostępu do bankowości elektronicznej.

Odwiedzanie nieznanych stron internetowych, brak aktualnego oprogramowania antywirusowego, udostępnianie swoich wrażliwych danych w Internecie, zbyt proste hasła lub ich całkowity brak – to tylko niektóre z podstawowych błędów, które wielu z nas popełnia codziennie. Tymczasem cyberprzestępcy nieustannie śledzą nasze zachowania i dopasowują do nich swoje działania, by zmaksymalizować zyski. Nie zawsze chodzi o kradzież pieniędzy po włamaniu na konto bankowe; często celem jest zdobycie danych osobowych, które można sprzedać innym, czy wykorzystać w kolejnych przestępczych działaniach.

Dlatego warto wiedzieć, co można zrobić, aby zapewnić sobie, bezpieczeństwo, jak utrudnić życie przestępcom. To wcale nie jest takie trudne, wystarczy stosować się do kilku zasad.

1. Chroń swoje dane osobowe

Człowiek lubi być doceniany i chwalony. Stąd wiele osób po zdaniu egzaminu, otrzymaniu dowodu osobistego czy prawa jazdy zamieszcza w serwisach społecznościowych zdjęcia tych dokumentów, by pochwalić się ich zdobyciem. Tymczasem przestępcy tylko na to czekają – odczytują z nich dane osobowe, które w połączeniu z informacjami zdobytymi w innych źródłach pozwalają im na planowanie przeróżnych działań. Choćby takich, by odnaleźć babcię/dziadka dumnego internauty i spróbować przekonać ich, że ich wnuczek/wnuczka mają kłopoty, potrzebują wsparcia finansowego.

2. Korzystaj ze skutecznych programów antywirusowych

Wędrując po bezmiarze Internetu, odbierając liczne maile, możemy trafić na witryny, otrzymać wiadomości, które będą zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Po zagnieżdżeniu się na naszym urządzeniu będzie ono śledziło naszą aktywność, zbierało dane, którymi posługujemy się podczas logowania do bankowości elektronicznej, sklepów internetowych czy witryn urzędowych. Stąd już tylko krok, by przestępcy wykorzystali zgromadzone informacje do wykradzenia pieniędzy, zaciągnięcia w naszym imieniu zobowiązań finansowych.

Dlatego tak ważne jest korzystanie ze sprawdzonych i skutecznych programów antywirusowych, które potrafią wykryć niebezpieczeństwo i skutecznie usunąć szkodliwe oprogramowanie. Nie można zapominać o cyklicznym aktualizowaniu antywirusów, także tych na telefonach, tabletach i innych urządzeniach.

3. Ustawiaj silne hasła

Banalnie proste do pokonania hasło chroniące dostępu do naszych urządzeń czy serwisów, w których się logujemy, to kolejny błąd popełniany na co dzień. Przestępcy doskonale wiedzą, że zapamiętanie wielu haseł jest trudne, stąd posługujemy się tylko jednym i to często opartym na ciągu cyfr (np. 123456), dacie urodzenia albo imieniu (swoim lub bliskich) i właśnie od wypróbowania takich kombinacji rozpoczynają próby włamania.

Coraz więcej serwisów, dbając o bezpieczeństwo korzystających z nich osób, wymusza, by hasło składało się z cyfr i liter, by te drugie były duże i małe, a także, by w haśle znajdowały się znaki specjalne. Bywa, że pojawia się zakaz umieszczanie w haśle ciągów tych samych znaków (np. abbbc) albo inne obostrzenia. Wszystko po to, by wymusić tworzenie haseł trudnych do odkrycia, opartych na skojarzeniach. Nie chroni to jednak w sytuacji, gdy hasło wpadnie w ręce przestępców; jeśli na dodatek chroniło dostępu do większości serwisów, z których korzystamy, może to przynieść katastrofalne skutki.

Stąd warto stosować uwierzytelnianie dwuetapowe (np. poprzez kod sms czy powiadomienie push w aplikacji), by zminimalizować ryzyko włamania.

4. Pamiętaj o wylogowaniu się z serwisu

Nawet najbardziej skomplikowane hasło nic nie pomoże, jeśli zostawimy w ogólnodostępnym miejscu urządzenie z otwartą aplikacją czy serwisem. Choć często stosowane jest ograniczenie czasu sesji przy braku aktywności użytkownika, to jednak wylogowanie się po wykonaniu zaplanowanych czynności powinno być naturalnym odruchem każdego internauty.

5. Zachowaj szczególną ostrożność korzystając z bankowości elektronicznej

Szczególną ostrożność i wręcz podejrzliwość należy zachować przy korzystaniu z bankowości elektronicznej. Przestępcy doskonale wiedzą, że większość z nas uważa zabezpieczenia stosowane przez instytucje finansowe za spełniające jedne z najwyższych standardów. Dlatego cyberoszuści często podstawiają fałszywe strony banków, podszywają się pod instytucje finansowe. Trzeba więc na bieżąco śledzić informacje o zasadach bezpieczeństwa stosowanych przez podmioty, z których usług korzystamy.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, w znacznym stopniu eliminującym ryzyko oszustwa, jest wykorzystanie aplikacji mobilnej banku do identyfikacji pracownika dzwoniącego do klienta. W jednych bankach jest to specjalny komunikat w stylu „właśnie do Ciebie dzwonimy”, w innych opcja sprawdzenia personaliów osoby podającej się za doradcę.

Unikanie korzystania z bankowości elektronicznej przez ogólnodostępne, niezabezpieczone sieci Wi-Fi, nie klikanie w linki przesłane w wiadomości e-mail czy w sms-ie oraz korzystanie ze sklepów internetowych stosujących szyfrowane połączenia, to podstawowe elementy troski o bezpieczeństwo. Podobnie jak nie odpowiadanie na prośby o podanie kodu PIN do karty płatniczej, hasła do bankowości czy innych danych wrażliwych.

6. Nie odwiedzaj podejrzanych stron

Ciekawość jest częścią natury człowieka, może nas skłaniać do zajrzenia w otrzymany „tajemniczy” link czy odwiedzenia reklamowanej strony. Lepiej jednak powstrzymać swoją ciekawość, zwłaszcza jeśli przeglądarka internetowa lub narzędzie do sprawdzania witryn ostrzega przed niebezpieczeństwem, gdyż miejsce, do którego chcemy zajrzeć może być źródłem wirusów.

7. Nie znam – nie otwieram

Nie należy otwierać wiadomości i załączników pochodzących z nieznanych źródeł; korzystać z linków otrzymanych od nieznanych nadawców. Warto najechać kursorem na link, by sprawdzić jaki jest rzeczywisty adres, do którego prowadzi. Bywa, że w treści wiadomości jest informacja o odnośniku do popularnego portalu a w rzeczywistości link prowadzi do strony zainfekowanej przez cyberprzestepców.

Przedsiębiorcy mogą się spotkać z mailami sugerującymi, że w załączniku są szczegóły składanego zamówienia lub przypomnienie o niezapłaconej fakturze. W takiej sytuacji bezwzględnie trzeba się zastanowić, czy e-mail faktycznie pochodzi od kontrahenta, obecnego lub potencjalnego. Najprostszy sposób to porównanie nazwy firmy w treści lub stopce wiadomości z adresem domeny, z której e-mail został wysłany. Te pierwsze mogą być prawdziwe, ale adres nadawcy może być zupełnie inny, wręcz „dziwny”, na dodatek może się okazać, że wiadomość została wysłana nie tylko do nas, ale i innych odbiorców czy wręcz bliżej nieokreślonej grupy.

8. Twórz kopię zapasową

Atak cyberprzestepców czy zwykła awaria mogą prowadzić do utraty danych zapisanych na komputerze czy w pamięci telefonu. Dlatego warto regularnie robić kopię zapasową lub ustawić automatyczną synchronizację z „chmurą danych”, by w ten sposób zabezpieczyć się przed utratą efektów pracy, zdjęć czy innych ważnych dla nas plików.

9. Krytycznie podchodź do czytanych wiadomości

Algorytmy internetowe śledzą nasze zachowania w Internecie, podsuwają nam informacje związane z wyszukiwanymi wcześniej treściami. Wiedzą o tym przestępcy, którzy mogą nimi manipulować i tym samym wpływać na nasze emocje, a nawet na postępowanie. Dlatego przed podjęciem decyzji na podstawie przeczytanych wiadomości należy zweryfikować ich autentyczność, od kogo pochodzą i spokojnie zastanowić się nad ich ewentualnym wpływem na nas. Pośpiech i emocje są złymi doradcami, zwłaszcza w sprawach finansowych.

10. Śledź informacje na temat cyberbezpieczeństwa

Formą ochrony przed cyberoszustami jest też posiadanie wiedzy na temat stosowanych przez nich metod oraz środków bezpieczeństwa, które można podjąć, żeby zminimalizować zagrożenia. Dlatego warto śledzić komunikaty przesyłane przez instytucje finansowe, czytać teksty poradnikowe na temat bezpieczeństwa w Internecie. Kilka minut poświęcone na ich poznanie i przyswojenie a później stosowanie w codziennym życiu może nas uchronić przed kradzieżą danych osobowych i pieniędzy.

 

Tekst na podstawie materiałów z kampanii informacyjnej przygotowanej przez Związek Banków Polskich przy współpracy z bankami działającymi w Polsce.

2023-12-14
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kurs walut Notowanie z: 2024-07-16
USD 3,9083 0.32% 0.0123 zł
EUR 4,2604 0.25% 0.0105 zł
CHF 4,3658 0.18% 0.0078 zł
GBP 5,0668 0.13% 0.0065 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji