Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Zanim podpiszesz umowę

 

Po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach rozmowy z doradcą finansowym (w banku, w firmie pożyczkowej) jesteśmy na ogół zmęczeni i nie czytamy uważnie umowy pożyczki. To błąd. Jego konsekwencje mogą być tym groźniejsze, im większą kwotę pożyczamy.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od wielu lat prześwietla wszelkie umowy zawierane przez sprzedawców towarów i usług z klientami. Mimo to, wciąż znajduje w nich zapisy stawiające kupującego w gorszej sytuacji, wciąż powiększa się lista klauzul niedozwolonych. Niekorzystne dla klientów zapisy wprowadzane są do umów nawet przez renomowane, szanowane firmy i instytucje. Dlatego każdą umowę przed jej podpisaniem należy bezwzględnie spokojnie przeczytać, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować zapisy budzące wątpliwość z prawnikiem.

 

Zapomnij o reklamie

Przystępując do czytania przedstawionej do podpisania umowy, trzeba zapomnieć o reklamie, która skłoniła nas do odwiedzenia właśnie tej firmy. Przekaz marketingowy jest zawsze skrótowy, epatuje chwytliwymi sloganami, często pomija istotne dla klienta informacje. Przykładowo, reklama zachęcać do skorzystania z kredytu „3x0 – zero prowizji, zero odsetek, zero pierwszej wpłaty”, a w rzeczywistości okaże się, że aby otrzymać taki kredyt konieczne jest wykupienie ubezpieczenia o określonej wartości. Jego wysokość może rekompensować instytucji pożyczającej pieniądze brak prowizji.

Inny przykład. W reklamie kredytu wakacyjnego często znajdziemy zachętę do w pełni beztroskich wakacji i rozpoczęcia spłaty zobowiązania dopiero po powrocie z urlopu. Dla wielu osób to atrakcyjna propozycja. Tyle tylko, że odsetki od pożyczonej kwoty liczone są od pierwszego dnia, gdy pieniądze trafiły do kredytobiorcy. Tym samym wydłuża się okres kredytowania, a co za tym idzie, rośnie kwota odsetek związanych z kredytem.

Bywa, że umowa pełna jest zwrotów znanych osobom na co dzień zajmujących się finansami (raty stałe lub malejące, oprocentowanie stałe lub zmienne, marża, koszty, opłaty itp.), ale trudnych do zrozumienia i przełożenia na konkretne kwoty kredytobiorcom. Dlatego w umowie powinno być określenie całkowitych kosztów związanych z zaciąganym kredytem. Jeśli nie ma takiego sformułowania, można domagać się określenia ile tak naprawdę mamy oddać kredytodawcy. Mając informację, że pożyczając w firmie A 10.000 zł będziemy musieli oddać 10.900 zł, a w firmie B – 11.200 zł, mamy obraz, który kredyt jest dla nas tańszy.

Nie musi to oznaczać, że atrakcyjniejszy. Z różnych powodów, np. ze względu na dłuższy okres spłaty i niższą ratę miesięczną, dla niektórych osób ten droższy kredyt może być łatwiejszy do zaakceptowania.

 

Pomoc doradcy kredytowego

Jak widać, samodzielny wybór najkorzystniejszego rozwiązania nie jest łatwy, zwłaszcza w sytuacji, gdy pilnie potrzebujemy gotówki i działamy w stresie. Wówczas najlepiej poprosić o pomoc doradcy kredytowego. Po poznaniu naszej sytuacji finansowej, zdiagnozowaniu naszych potrzeb z pewnością zaproponuje optymalne rozwiązanie. Korzystanie z usług takich osób jest bezpłatne, gdyż są one wynagradzane przez kredytodawców. Etyka zawodowa, troska o opinię wśród klientów, nie pozwalają doradcom na uleganie presji instytucji finansowych. Zawsze szukają rozwiązań najkorzystniejszych dla kredytobiorców.

Skorzystanie z usług doradcy kredytowego to oszczędność czasu. Tylko raz będzie oceniana nasza zdolność kredytowa, w jednym miejscu otrzymamy kilka propozycji, z których po analizie z doradcą wybierzemy tę najlepszą. Doradca kredytowe pomoże też skompletować niezbędne dokumenty, będzie monitorował spłatę zobowiązania i gdyby pojawiły się jakieś problemy w jego regulowaniu, będzie nas wspierał w negocjacjach z instytucją finansową zmiany warunków spłaty.

 

2013-09-16
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kursy walut Notowanie z: 2020-07-06
USD 3,9588 0.44% 0.0176 zł
EUR 4,4697 0.06% 0.0026 zł
CHF 4,2020 0.00% 0.0002 zł
GBP 4,9449 0.22% 0.0111 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji