Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Zapanuj nad domowym budżetem

 

- Nie kupowałem/am nic specjalnego, a pieniądze gdzieś się rozeszły. Nie bardzo wiem jak to się stało, że w portfelu i na koncie pusto…” – znacie takie myśli? Pewnie tak, bo pojawiają się u wielu z nas. Czy można jakoś okiełznać domowe wydatki, zapanować nad nimi?

 

Bilans dochodów i wydatków

Prawdę mówiąc, nie jest to łatwe, bo niekiedy pojawiają się nieprzewidziane wydatki rujnujące domowy budżet, ale w „spokojnych” czasach można zapanować nad wydatkami. Przy dobrej ich analizie i zaplanowaniu może się okazać, że nawet oszczędzimy jakąś kwotę.

Podstawą jest zestawienie wydatków, na które możemy liczyć – wynagrodzenie, stała premia, dochody z innych źródeł (np. najmu drugiego mieszkania), emerytura, renta itp., z „obowiązkowymi” wydatkami, np. czynsz, prąd, gaz, telefon, bilety komunikacji miejskiej lub paliwo do samochodu, inne stałe opłaty. W rachunku trzeba też uwzględnić odłożenie niezbędnej kwoty na wydatki, które pojawiają się co kilka miesięcy, np. rata ubezpieczenia mieszkania czy samochodu, ubezpieczenie na życie bądź emerytalne itp.

Kolejny krok, to odjęcie kwoty na „obowiązkowe” wydatki od kwoty dochodów. Z tego co zostanie w pierwszej kolejności będziemy z pewnością finansowali zakupy żywności. Można spróbować zaplanować sobie określoną kwotę na jedzenie na dzień. Wówczas, gdy jednego dnia jedliśmy skromniej, to w innym dniu można pomyśleć o wystawniejszych posiłkach, kupieniu sobie czegoś „ekstra”.

Posługując się tą metodą, nie można oczywiście całej dostępnej gotówki przeznaczyć na żywność. Trzeba pamiętać o ewentualnych zakupach ubrań, leków, choćby drobnych przyjemnościach. Pilnując swoich wydatków, przestrzegając zasady: „dzisiejszy dzień był droższy niż zakładał plan, to jutro muszę wydać mniej”, można się przyzwyczaić do dyscypliny budżetowej.

 

Tańsze zamienniki

Gdy w domowym budżecie wciąż pojawiają się „dziury”, to warto też przemyśleć, czy nie kupujemy z przyzwyczajenia zbyt drogich artykułów. Markowe makarony, słodycze, nabiał i inne produkty mają wysoką cenę, bo płacimy właśnie za markę. Tymczasem z łatwością można znaleźć artykuły tańsze o porównywalnej jakości, ale od mniej renomowanych producentów.

Inny sposób szukania oszczędności, to sprawdzenie cen w różnych sklepach. Oczywiście nie namawiamy, by każdą rzecz kupować w innym miejscu, bo akurat tam jest tańsza, bo stracimy wówczas wiele czasu i energii na wędrówki od sklepu do sklepu. Warto jednak dokładnie zapisywać poszczególne wydatki w różnych sklepach przez 2-3 miesiące i potem przeanalizować ceny. Może okazać się, że sklep X stosuje wyższe ceny na określone artykuły, a sklep Y sprzedaje je po niższych cenach. To punkt wyjścia do zaplanowania zakupów w miejscu X i miejscu Y.

W przypadku artykułów, które się nie psują, należy oczywiście korzystać z promocji cenowych na produkty, których używamy w gospodarstwie domowym. Może nie są potrzebny dziś lub jutro, ale będą potrzebne za tydzień lub dwa. Takie zakupy promocyjne wcale nie kłócą się ze wspomnianą wyżej zasadą określenia „wydatków dziennych”. Wymagają jedynie większej umiejętności planowania, lepszej znajomości tego, co mamy w kuchennych szafkach czy spiżarni.

Gdy wszystkie powyższe sposoby zawodzą, niestety trzeba pomyśleć o konieczności rezygnacji z pewnych rzeczy. Może dobre wino kupić tylko raz w miesiącu, a nie co tydzień, może ograniczyć palenie, może zrezygnować z części słodyczy…

 

Oszczędności

Przy mądrym planowaniu wydatków zapewne pojawią się oszczędności. Nie można ich od razu wydawać. Trzeba je skrupulatnie odkładać, by spokojnie sfinansować nieprzewidziane wydatki, np. prezent dla znajomych, którzy nas nagle do siebie zaprosili, naprawę zepsutego sprzętu agd, itp. A jeśli takowe wydatki się nie pojawią…? Żadna strata. Po prostu zaczniemy oszczędzać i po pewnym czasie będziemy mogli sobie zafundować jakąś ekstra przyjemność.

 

2016-02-12
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kursy walut Notowanie z: 2019-06-14
USD 3,7727 0.02% 0.0009 zł
EUR 4,2554 0.13% 0.0056 zł
CHF 3,7905 0.27% 0.0104 zł
GBP 4,7771 0.07% 0.0033 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji