Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Każdy może być bogatym

 

Tytuł pewnie obruszył niejedną osobę. „Łatwo powiedzieć, trudno wykonać” – zapewne pomyślało wielu. Owszem, wiele w tym racji, ale naprawdę jest to wykonalne.

 

Wydatki równe dochodom

Od czego zacząć? Przede wszystkim od dyscypliny w domowym budżecie – zawsze powinna obowiązywać zasada, że nie wydajemy więcej niż zarabiamy. Choć jest to trudne i wymaga niekiedy nieco wyrzeczeń, to trzeba tego przestrzegać. Trzeba zapomnieć o rodzicach/dzieciach/ rodzeństwie czy sąsiadach gotowych zawsze pożyczyć jakąś drobną sumę. W pewnym momencie mogą jednak zmienić zdanie i wówczas łatwo znaleźć się w tarapatach finansowych. Jeszcze gorzej będzie, gdy z jakiś powodów nie będziemy mogli uregulować długu. Nie ma nic gorszego niż waśnie rodzinne czy złe stosunki z sąsiadami.

Brak długów nie oznacza oczywiście bogactwa. Aby je osiągnąć trzeba oszczędzać. Polacy niestety nie mają nawyku odkładania części swoich dochodów na „czarną godzinę”. Czyni to bardzo niewielu naszych rodaków. Większość wydaje dostępne pieniądze na bieżąco, wychodząc z założenia, że „raz się żyje”. To bardzo krótkowzroczne podejście. Utrata pracy, choroba czy inne perturbacje związane z brakiem dochodów od razu wpędzają w ogromne kłopoty i wtedy najczęściej sięgamy po kredyty gotówkowe czy kredyty na oświadczenie.Tymczasem ekonomiści radzą, by odkładać nawet 10 proc, swoich dochodów, by racjonalnego gospodarowania pieniędzmi uczyć dzieci od najmłodszych lat.

 

Różne zachęty do oszczędzania

Banki od pewnego czasu zachęcają na różne sposoby do oszczędzania. Proponują, przykładowo, ustanowienie stałego zlecenia na konto oszczędnościowe albo przelewanie na nie tzw. „końcówek”, czyli zaokrąglanie kwot dokonywanych przelewów do 5 czy 10 zł. Równocześnie ustalają „bariery” zniechęcające do łatwego sięgania po odłożone kwoty, np. tylko jedna wypłata w miesiącu z takiego konta jest bezpłatna, albo większa liczba wypłat powoduje obniżenie oprocentowania na koncie oszczędnościowym.

Można się też spotkać z funkcjonalnościami kont, które pozwalają określić cel, na jaki oszczędzamy (np. na wakacje), czy nawet ustawić sobie wizualizację tego celu (np. zdjęcie miejsca, w które chcemy pojechać). Najbardziej awangardowe rozwiązania połączone są z portalami społecznościowymi i umożliwiają „chwalenie się” przed znajomymi konsekwencją w dążeniu do wyznaczonego celu.

 

Racjonalne wydatki

Ta część nie wszystkim się spodoba, bowiem jedna z rad dotyczących bogacenia się odnosi się do ograniczenia zakupów. Rzecz w tym, by kupować to, co faktycznie jest nam potrzebne. Stąd sugestie, by do supermarketu udawać się z kartą zakupów i konsekwentnie się jej trzymać, nie ulegać pokusom i emocjom. Te ostatnie są szczególnie bliskie paniom, chętnie kupującym odzież, buty czy jakieś dodatki, by poprawić sobie humor. Różne badania dowodzą, że wiele z tych rzeczy kupiono tylko po to, by przeżyć radość z kupna, bez większego zastanowienia się nad ich ceną, jakością i funkcjonalnością. Gdy przychodzi opamiętanie często okazuje się, że nie można dokonać już zwrotu…

 

2016-03-22
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kursy walut Notowanie z: 2020-06-03
USD 3,9121 0.46% 0.0182 zł
EUR 4,3859 0.10% 0.0043 zł
CHF 4,0635 0.95% 0.0389 zł
GBP 4,9186 0.30% 0.0148 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji