Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Smartfon kontroluje wydatki

 

Dla tych, którzy twierdzą, że nie potrafią zapanować nad domowym budżetem, przygotowano specjalne aplikacje na smartfona. Wiele z nich jest bezpłatnych, ich obsługa jest prosta, intuicyjna.

Z umiejętnością racjonalnego gospodarowania domowym budżetem nie jest u Polaków najlepiej. Różne badania pokazują, że brak oszczędności czy wręcz kłopoty finansowe, nie zawsze są związane z brakiem pracy, niewielkimi zarobkami. Często przyczyną kłopotów finansowych jest brak umiejętności zarządzania swoimi finansowymi, uleganie gorączce zakupów, czego efektem jest zdumienie pod koniec miesiąca, że pieniądze jakoś tak mi się rozeszły, i wtedy musimy sięgnąć po kredyt gotówkowy lub kredyt na oświadczenie.

 

Budżet pod komputerową kontrolą

Dlatego niektóre banki prowadzą działania edukacyjne, by nauczyć swych klientów gospodarowania domowym budżetem. Wykorzystują w nich nie tylko ulotki, broszurki, ale i specjalne programy komputerowe, które udostępniają bezpłatnie swoim klientom. Przy ich pomocy można porównać swoje dochody z wydatkami, przeanalizować na co wydaje się najwięcej, uzmysłowić sobie na czym można zaoszczędzić. Dobrze przygotowane programy umożliwiają grupowanie wydatków (np. opłaty stałe, wyżywienie, rozrywka itp.), przypisanie (jeśli to możliwe) do konkretnego członka rodziny). W ten sposób można wygospodarować „dodatkowe” środki na niezbędne wydatki lub po prostu rozpocząć oszczędzać.

Na podobnej zasadzie działają aplikacje na urządzenia mobilne – smartfony czy tablety. Wiele z nich jest bezpłatnych w wersji podstawowej, można je po prostu pobrać ze sklepu z aplikacjami. Tym, którzy chcieliby dokonywać bardziej skomplikowanych analiz swojego domowego budżetu dedykowane są wersje dla zaawansowanych, za które trzeba uiścić opłatę.

Trudno wskazać jedną, najlepszą aplikację tego typu. Najważniejsze, by była w języku polskim i intuicyjna w obsłudze. Można kierować się liczbą pobrań, opiniami w Internecie, albo po prostu wypróbować kilka z nich i wybrać dla siebie tę, z którą najlepiej nam się pracuje.

 

Przewaga smartfona

Niewątpliwą przewagą aplikacji na smartfona czy tablet, nad tymi komputerowymi, jest możliwość natychmiastowego zapisywania wydatków. Nie trzeba robić żadnych notatek, pamiętać o uzupełnieniu danych w komputerze. Smartfon jest zawsze pod ręką i można do niego natychmiast wprowadzić dane o dokonanych zakupach, upewnić się, czy wydatek, który nas kusi, nie zachwieje naszej równowagi budżetowej.

Aplikacja może również przypomnieć o terminie płatności, ostrzec o kończącym się limicie wydatków ustalonych na dany miesiąc lub po prostu o kończących się zasobach finansowych. Bardziej rozbudowane programy pomagają w planowaniu wydatków w dalszej przyszłości, „zachęcają” do oszczędzania na wybrany cel.

Co ważne, aplikacje mają zabezpieczenia chroniące je przed utratą danych (można zażyczy sobie tworzenia kopii rezerwowej w określonych odstępach czasu) lub skorzystaniem z danych przez osoby nieuprawnione (można zakodować dostęp).

Przykłady aplikacji: Simple Home Budget, Cash Droid, Finanse Domowe, Money Manager, Gnu Cash.

 

2016-05-09
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kursy walut Notowanie z: 2020-06-03
USD 3,9121 0.46% 0.0182 zł
EUR 4,3859 0.10% 0.0043 zł
CHF 4,0635 0.95% 0.0389 zł
GBP 4,9186 0.30% 0.0148 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji