Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Podstawowy rachunek płatniczy

 

Od 8 sierpnia 2018 r. każdy bank lub SKOK działający w Polsce musi oferować rachunek osobisty z darmowymi podstawowymi usługami, i to bez żadnych warunków, których spełnienie pozwalałoby uniknąć opłat. To oferta dla osób, które nie będą posiadały żadnego rachunku osobistego w innej instytucji. Bankowcy z pewnością nie są zadowoleni  z takiego rozwiązania, ale muszą mu się podporządkować. Za brak takiego rachunku w ofercie grożą kary, nawet kilkusettysięczne.

Wprowadzenie podstawowego rachunku bankowego to przejaw dążenia do większego „ubankowienia” polskiego społeczeństwa i ograniczenia obrotu gotówkowego. Różne badania wskazują, że wciąż znaczny odsetek naszych rodaków – zwłaszcza starszych i z niskimi dochodami - nie posiada choćby jednego konta osobistego. Tymczasem w Skandynawii coraz silniejsze są ruchy domagające się zwiększenia udziału gotówki w obrocie finansowym, bo tam w wielu miejscach wręcz nie da się zapłacić „żywym” pieniądzem.

Polskie przepisy są też odpowiedzią na jedną z unijnych dyrektyw obowiązujących na terenie całej Unii Europejskiej oraz w Islandii, Lichtensteinie i w Norwegii. Taka informacja może się przydać osobom pracującym poza Polską, gdyż we wspomnianych krajach mogą pytać o  możliwość korzystania z bezpłatnych usług bankowych.

 

Dla kogo jest ta propozycja?

Podstawowy rachunek płatniczy może założyć każda osoba pełnoletnia, która nie ma jeszcze konta osobistego. Ci, którzy już je posiadają, ale szukają tańszej oferty i nie zależy im na wielu funkcjonalnościach, też mogą z niego skorzystać, o ile wcześniej zamkną posiadany aktualnie rachunek. Nie ma żadnego okresu karencji – można zamknąć obecne konto jednego dnia i nazajutrz otworzyć podstawowy rachunek płatniczy.

Krótko mówiąc – podstawowy rachunek płatniczy MUSI być jedynym kontem osobistym danej osoby. Tylko wtedy może ona korzystać z bezpłatnych podstawowych usług bankowych. Natomiast posiadanie konta walutowego w innym banku nie jest przeszkodą w otwarciu podstawowego rachunku płatniczego.

 

Ograniczenia dla banków

Konieczność oferowania bezpłatnych rachunków z podstawowymi funkcjonalnościami, to dla banków i SKOK-ów ograniczenie możliwości zarabiania. Można się było spodziewać, że instytucje finansowe zaczną poszukiwać sposobów na to, aby jednak zarabiać na posiadaczach podstawowych rachunków płatniczych, np. stosując wysokie opłaty za usługi, które nie muszą być darmowe.

Dlatego wprowadzono rozwiązanie, że koszt takich usług w przypadku właścicieli podstawowego rachunku płatniczego nie może być wyższy od opłat pobieranych przy jakimkolwiek innym rachunku z oferty danego banku czy SKOK-u w ostatnich 12 miesiącach. Chodzi, przykładowo o wypłaty z bankomatów za granicą, przelewy natychmiastowe Express Elixir.

Patrząc na tabele opłat i prowizji można zauważyć, że niektóre instytucje finansowe, zmuszone do zaoferowania podstawowego rachunku płatniczego, postanowiły zarobić na usługach, do których darmowy dostęp wydaje się być absolutną oczywistością, np. korzystanie z bankowości elektronicznej.

Skoro podstawowy rachunek płatniczy jest za darmo, to nie wiążą się z nim jakiekolwiek bonusy. Jego posiadacz nie może liczyć, że bank czy SKOK zaproponuje mu uczestnictwo w programie lojalnościowym, albo zaoferuje podwyższone oprocentowanie na koncie oszczędnościowym.

 

Darmowe usługi

Czas przedstawić, co faktycznie można mieć za darmo w ramach podstawowego rachunku płatniczego. Są to naprawdę absolutnie podstawowe usługi bankowe:

- założenie i prowadzenie konta,

- wydanie i korzystanie z karty płatniczej,

- pięć przelewów w miesiącu (w tym zleceń stałych). Bank nie może wymuszać sposobu ich realizacji. Decyzja o tym, czy zostaną wykonane przez internet, mobilnie, poprzez infolinię lub po prostu w oddziale banku, należy do właściciela rachunku,

- bezpłatne wypłaty z bankomatów i wpłaty we wpłatomatach danego banku,

- minimum pięć darmowych wypłat/wpłat w miesiącu w „obcych” urządzeniach.

Skoro rachunek ma pomóc w oswojeniu się ze współczesnością bankowością, zaznajomieniu się z jej możliwościami, to banki nie powinny mieć możliwości oferowania jego posiadaczom produktów, które mogłyby być dla nich zbyt „trudne” do zrozumienia. Zapewne z tego założenia wyszedł ustawodawca, zakazując dołączania do podstawowych rachunków płatniczych produktów kredytowych (np. limitu w rachunku popularnie zwanego debetem).

 

Sposób na „sprytnych” klientów

Pomyślano o wyeliminowaniu nadużyć po stronie banków, ale i „sprytni” klienci nie mają co liczyć na skorzystanie „z okazji”. Być może ktoś chciałby nadal korzystać z praktycznie darmowego konta osobistego, z wieloma możliwościami, które na dodatek daje profity (np. zwrot części wydatków kartą, zwrot części zapłaconych faktur) i jednocześnie założyć sobie w innym banku czy SKOK-u podstawowy rachunek płatniczy, by cieszyć się darmowymi usługami, które przy jego obecnym rachunku są płatne. Taki manewr się nie uda. Funkcjonuje bowiem centralna informacja o rachunkach bankowych. Każda instytucja finansowa może szybko sprawdzić, czy wnioskujący o podstawowy rachunek płatniczy nie jest posiadaczem konta w innym banku czy SKOK-u.

Dodajmy, że SKOK może wymagać, by wnioskujący o podstawowy rachunek płatniczy stał się równocześnie członkiem danej Kasy.

Możliwy jest też scenariusz odwrotny – ktoś założyłby podstawowy rachunek płatniczy, a po pewnym czasie praktycznie darmowe konto osobiste „z profitami” w innym banku. Co wtedy? Ten wariant też się nie uda. Banki i SKOK-i zgodnie twierdzą, że będą monitorowały informacje nt. posiadaczy podstawowych rachunków płatniczych i gdyby stwierdziły opisaną sytuację, to wypowiedzą umowę podstawowego rachunku płatniczego.

 

2018-08-08
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kursy walut Notowanie z: 2020-06-03
USD 3,9121 0.46% 0.0182 zł
EUR 4,3859 0.10% 0.0043 zł
CHF 4,0635 0.95% 0.0389 zł
GBP 4,9186 0.30% 0.0148 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji