Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Kredyt za 0 zł – czy to realne?

 

Oglądając reklamy, w których oferowane są kredyty zupełnie bez żadnych kosztów, wiele osób pewnie zadaje sobie pytanie, czy to jest możliwe, gdzie tkwi „haczyk”, bo pożyczanie pieniędzy za darmo wydaje się mało realne. Tak, to jest możliwe. To element strategii marketingowej pożyczkodawcy, który chce pozyskać klienta i przekonać go do swoich usług.

Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że oferty darmowych kredytów to „zjawisko” wyjątkowe, występujące tylko w określonych sytuacjach lub adresowane tylko do wybranej grupy kredytobiorców. Najczęściej tego typu oferty można zobaczyć, gdy jakiś nowy kredytodawca wchodzi na rynek i chce zainteresować swoją ofertą, albo w czasach, gdy banki lub firmy pożyczkowe toczą ze sobą zaciętą walkę o klientów. Taka darmowa oferta ma wyróżnić kredytodawcę, zwrócić na niego uwagę.

 

Dla kogo jest darmowa oferta

Jak już wspomnieliśmy, to oferta obwarowana na ogół wieloma warunkami. Najczęściej sprowadzają się one do tego, że jest dostępna tylko dla nowych klientów (osób, które nie pożyczały dotąd pieniędzy u danego kredytodawcy), można w jej ramach otrzymać tylko niewielką kwotę (np. maksymalnie 5.000 zł) i trzeba ją spłacić w ściśle określonym czasie (np. 30 dni). Gdyby termin spłaty nie został dotrzymany, to zobowiązanie będzie objęte standardowymi warunkami. Pożyczkodawca będzie wymagał odsetek od pożyczonych pieniędzy oraz innych opłat, w tym związanych z opóźnieniem w spłacie.

Z propozycją darmowego kredytu można się spotkać nie tylko w firmach pożyczkowych, ale też w bankach. O ile w tych pierwszych, pożyczka może być faktycznie bez żadnych kosztów, to w ofercie banku może być warunek, że darmowy kredyt jest dostępny pod warunkiem skorzystania z innego produktu bankowego. A ten może być płatny, od razu lub po upływie, na ogół krótkiego, okresu promocyjnego.

 

Spłacić kredyt i co dalej?

Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie, czy udzielanie pierwszych pożyczek jako darmowe ma sens. Przecież po jej spłacie, będąc w kolejnej potrzebie finansowej, można iść po podobny produkt do innej firmy. Tak, to możliwe i nie ma żadnych przeszkód, by tak zrobić.

Pożyczkodawcy liczą jednak, że klient zadowolony z obsługi, sprawnego pożyczenia mu pieniędzy, następnym razem nie będzie szukał innej oferty na rynku, że od razu zwróci się po kredyt do poprzedniego pożyczkodawcy. To rozsądne rozumowanie, bo skorzystanie po raz kolejny z usług tego samego podmiotu z pewnością będzie łatwiejsze, związane z mniejszą liczbą formalności. Sama splata zobowiązania też będzie prostsza, gdyż pożyczkobiorca będzie już znał procedury, będzie miał zapewne zapisany rachunek do wpłaty rat w systemie bankowości elektronicznej.

 

Raty za zero

W reklamach sklepów ze sprzętem rtv, agd czy komputerowym pojawiają się propozycje rozłożenia kosztów kupowanego towaru na zupełnie darmowe raty. To naprawdę kusząca propozycja, ale przed podjęciem decyzji, trzeba wypytać o wszelkie szczegóły sprzedawcę czy sklepowego doradcę kredytowego. Oprocentowanie kredytu może być zerowe, ale sklep (a w zasadzie współpracujący z nim bank) może pobierać jednorazową prowizję za udzielenie kredytu). Inna opcja, to darmowe raty przez kilka miesięcy, a później pojawiają się koszty. Jeszcze inna możliwość – kredyt jest naprawdę darmowy w sytuacji, gdy jest spłacany terminowo. Jakiekolwiek opóźnienie może prowadzić do konieczności uiszczenia standardowych odsetek i innych opłat.

Zaznaczmy, że oferowane w sklepach kredyty na zakup ich asortymentu opierają się na współpracy danej sieci handlowej z wybranym bankiem. Oba podmioty dzielą się ryzykiem kredytowym i dzięki temu, że rozkłada się ono na dwie firmy, nawet „standardowe” warunki kredytowe mogą być bardzo atrakcyjne w porównaniu z ofertą rynkową.

 

BIK będzie sprawdzany

Decydując się na pożyczkę w prywatnej firmie, kredyt w banku czy zakupy na raty, należy pamiętać, że każde zobowiązanie trzeba spłacić. Konieczne jest więc spojrzenie na swoje dochody i porównanie ich z dotychczasowymi zobowiązaniami (nie tylko z typowymi ratami, ale i z zadłużeniem na karcie kredytowej,  wykorzystaniem limitu w rachunku), zastanowienie się, czy w razie pogorszenia się sytuacji finansowej, pojawienia się niespodziewanych wydatków, będzie nas stać na spłatę wszelkich należności.

Pewnym ograniczeniem przed niepohamowaną ochotą na kolejne zakupy jest badanie przez pożyczkodawców zdolności kredytowej wnioskującego o kredyt. Każda decyzja kredytowa ma charakter indywidualny, podejmowana jest w oparciu o mniej lub bardziej szczegółową analizę dochodów i obecnych zobowiązań potencjalnego kredytobiorcy. Firmy pożyczkowe patrzą na oświadczenia kredytobiorcy i zapisane na jego temat informacje w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) bardziej liberalnie, ale zwiększone ryzyko kredytowe rekompensują sobie wyższymi kosztami pożyczania pieniędzy. Banki są bardziej pryncypialne, sztywno trzymają się obowiązujących w nich procedur.

Dobrym narzędziem do porównania ofert różnych podmiotów jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Jako, że zawiera ona „cenę pieniądza w określonym czasie”, to zawsze trzeba porównywać oferty na te same kwoty i na ten sam czas spłaty zobowiązania.

 

2018-11-19
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kursy walut Notowanie z: 2020-06-03
USD 3,9121 0.46% 0.0182 zł
EUR 4,3859 0.10% 0.0043 zł
CHF 4,0635 0.95% 0.0389 zł
GBP 4,9186 0.30% 0.0148 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji