Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Płacić raty kredytu czy opłatę za wynajem? - poważny dylemat

Przed tytułowym pytaniem staje wiele osób. Zwłaszcza młodych, które zakładając rodzinę myślą o własnym lokum. Niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Każdy musi rozwiązać ten dylemat indywidualnie, patrząc na swoją sytuację zawodową i rodzinną. Dla ułatwienia decyzji, przedstawimy argumenty za oboma rozwiązaniami. Każde z nich ma swoje plusy i minusy.

 

Dostępność kredytów ułatwia posiadanie

Zmiany polityczno-gospodarcze, które dokonały się w Polsce pod koniec XX w. oznaczały nie tylko zapełnienie półek sklepowych, ale także bardzo szybki rozwój sektora finansowego. Pojawiło się wiele możliwości zaciągania kredytów i pożyczek, ułatwiających stanie się właścicielem dotąd niedostępnych dóbr.

Choć pojawiały się głosy, że dla korzystania z samochodów czy mieszkań niekoniecznie trzeba je kupować, że można je wynajmować, jak to się dzieje w wielu krajach świata, to jednak Polacy chcieli mieć coś na własność.

W efekcie gwałtownie zaczęły rosnąć ceny nieruchomości, a banki zaczęły wprowadzać coraz więcej obostrzeń w zakresie badania zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców. Procedury uległy dalszemu zacieśnieniu w czasie kryzysu finansowego z 2008 r. i w efekcie dla wielu osób kredyt hipoteczny stał się niedostępny. Od pewnego czasu rygory są nieco luzowane. Dostępność kredytu hipotecznego staje się coraz bardziej powszechna także ze względu na niskie bezrobocie i rosnące płace Polaków. Stąd odżywa pytania, co jest lepszym rozwiązaniem – zaciągnięty na kilkadziesiąt lat kredyt hipoteczny, by być właścicielem mieszkania lub domu, czy może wynajmowanie lokum najbardziej odpowiadającego aktualnej sytuacji życiowej?

Odłóżmy na bok kwestie finansowe, skupmy się na argumentach praktycznych.

 

Wybór nieruchomości

Zaciągając kredyt hipoteczny na zakup domu czy mieszkania, trzeba zwrócić uwagę na atrakcyjność nieruchomości dla nas, ale i dla innych. Dlaczego? Może się zdarzyć, że będziemy chcieli się wyprowadzić do innego miasta, a mieszkanie obciążone hipoteką wynajmować. Dobrze więc, by było położone w atrakcyjnej okolicy, posiadało ciekawy rozkład pomieszczeń.

Przed kupnem lokalu warto zainteresować się, jakie są zapisy dla okolicznych terenów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium rozwoju. Może okazać się, że za kilka lat, blok stojący nieco na uboczu, ale z łatwym dostępem do komunikacji miejskiej i sklepów, będzie znajdował się tuż przy ruchliwej przelotowej arterii, co wpłynie na obniżenie jego atrakcyjności dla wynajmującego, ale i wartości w przypadku ewentualnej sprzedaży.

Kupno mieszkania czy domu ma z pewnością tę zaletę, że po spłacie zobowiązania jesteśmy pełnoprawnymi właścicielami nieruchomości, możemy ją urządzać wedle własnego gustu, przekazać komuś w spadku. Gdy wybierzemy nieruchomość w dobrej lokalizacji, to z biegiem lat jej wartość będzie rosła, łatwo ją będzie wynająć czy sprzedać.

Wybór odpowiedniej lokalizacji i funkcjonalności mieszkania czy domu ma szczególne znaczenie w sytuacji, gdy zakup nieruchomości traktujemy jako inwestycję, która ma nam przynieść w przyszłości pomnożenie kapitału.

 

Zalety wynajmu

Przeciwnicy wynajmu narzekają, że co miesiąc trzeba płacić czynsz najmu, który trafia do obcej osoby. To efekt przekonania, że najwięcej radości daje posiadanie czegoś, że samo korzystanie z tego nie jest w pełni satysfakcjonujące.

Tymczasem zwolennicy wynajmu podają bardzo wiele kontrargumentów. Najpoważniejszy z nich, to możliwość elastycznej zmiany miejsca zamieszkania po podjęciu pracy w nowym miejscu, co pozwala ograniczyć uciążliwe dojazdy. Drugi poważny argument, to szansa na dopasowanie wynajmowanego lokum do aktualnych potrzeb. Nowożeńcom wystarczy jeden pokój, a gdy pojawi się dziecko mogą pomyśleć o wynajęciu większego mieszkania, położonego w pobliżu żłobka, przedszkola czy szkoły.

Pada też stwierdzenie, że zmiana mieszkania co kilka lat pozwala korzystać z nowszych mebli i urządzeń, odpowiadających aktualnym standardom i modzie. To także okazja do poznania nowych, ciekawych ludzi i „uwolnienia się” od uciążliwego towarzystwa zza ściany.

 

Mierz siły na zamiary

Na koniec wróćmy jednak do kwestii finansowych. Wybierając zaciągnięcie kredytu hipotecznego, trzeba pamiętać o tym, by nasze zarobki wystarczały nie tylko na ratę kredytu i tzw. „życie”, ale by jeszcze coś nam zostawało na koncie. Nadwyżkę można wykorzystać na przyjemności, by móc się cieszyć z posiadania własnego lokum. Może to być też rezerwa finansowa na wypadek, gdyby pogorszyła się nasza sytuacja finansowa lub wzrosła rata kredytu z powodu podwyżki stóp procentowych.

W swoich rozważaniach trzeba też uwzględnić najczarniejszy scenariusz, czyli śmierć jednego z kredytobiorców. Będzie to oznaczało konieczność spłaty zobowiązania przez pozostałych współkredytobiorców w przypadających na nich częściach (albo w całości, jeśli nie było wykupione ubezpieczenie kredytu).

2019-05-10
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kursy walut Notowanie z: 2019-12-06
USD 3,8500 0.17% 0.0066 zł
EUR 4,2721 0.13% 0.0056 zł
CHF 3,8963 0.07% 0.0026 zł
GBP 5,0527 0.24% 0.0124 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji