Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Przedświąteczne zakupy - raj dla oszustów

Okres wzmożonych zakupów w internecie uaktywnia oszustów, którzy podsuwają swoje witryny z atrakcyjnymi towarami, „szalonymi promocjami” czy podszywają się pod operatorów rozliczających transakcje, firmy kurierskie. Proszą o dodatkowe dane do realizacji transakcji, dopłatę do towaru/usługi. Wszystko po to, by wyłudzić dane, skierować internautę na zainfekowaną przez siebie stronę.

Pośpiech i szukanie okazji skłaniają do podejmowania pochopnych decyzji, zwracania mniejszej uwagi na symptomy, które powinny zaniepokoić, wzmóc czujność i skłonić do większej ostrożności. Wszystko to skrupulatnie wykorzystują oszuści, którzy uaktywniają się w czasie, gdy „coś się dzieje”, np. wprowadzane są nowe regulacje bankowe, nastaje gorączka przedświątecznych zakupów itp.

Warto więc poświęcić nieco czasu na odświeżenie sobie wiadomości na temat zasad zachowania bezpieczeństwa podczas dokonywania zakupów internetowych, reagowania na e-maile/sms-y z prośbą o podanie różnych danych, dopłatę niewielkich kwot.

Co inni piszą o sklepie

Wiedząc już, co chcemy kupić, rozpoczynamy poszukiwania najtańszej oferty. To w pełni zrozumiałe, ale nie zawsze bezpieczne. Propozycja znacznie tańsza od średniej rynkowej powinna obudzić czujność, skłonić do zadania sobie pytania: „Czemu ktoś sprzedaje to tak tanio, czemu takiej ceny nie mogą zaoferować inni?” W konsekwencji warto przyjrzeć się komentarzom innych internautów na temat danego sprzedawcy.

Oczywiście należy unikać kontaktów z osobami/sklepami posiadającymi wiele negatywnych komentarzy, ale i ci, którzy mają bardzo wiele pozytywnych opinii wystawionych w krótkim czasie powinni zostać pominięci. Może to bowiem wskazywać, że strona została po prostu spreparowana w ściśle określonym celu.

Zestaw informacji o sprzedawcy

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to zestaw informacji na temat sprzedawcy. Jeśli jest to sklep online legalnie działającego podmiotu, to powinien podawać na swojej witrynie dane rejestrowe (numery NIP, REGON, KRS) i adresowe. W ten sposób można sprawdzić, czy dany podmiot działa legalnie, czy „oficjalne” dane zgodne są z tymi podanymi przy ofercie handlowej.

W przypadku ofert na Allegro można zwrócić uwagę na obecność danych kontaktowych, napisać do sprzedawcy pytanie i ocenić rzetelność jego odpowiedzi. Oszuści na ogół nie odpowiadają na pytania potencjalnych kupujących lub udzielają schematycznych, ogólnikowych odpowiedzi.

Wielu kupujących twierdzi, że podanie adresu choć jednego punktu, w którym można odebrać zamówienie osobiście lub zgoda sprzedającego na przekazanie towaru podczas spotkania i odbioru gotówki, uwiarygodnia w ich oczach oferenta. Co prawda można sobie wyobrazić, że ktoś podaje fikcyjny adres, licząc, że klient z odległej miejscowości nie wybierze opcji osobistego odbioru, ale byłoby to bardzo krótkowzroczne, bo przecież może się trafić kupujący z sąsiedniej ulicy, który szybko wykryje oszustwo.

Zachowaj ostrożność przy płatności

Kolejny niebezpieczny etap podczas zakupów internetowych, to dokonanie płatności. Należy korzystać z linków zamieszczonych na stronach internetowych sprzedawcy przekierowujących do witryn firm pośredniczących w operacjach finansowych lub po prostu zrobić przelew z własnego rachunku na ten wskazany przez sprzedającego.

Za każdym razem należy ocenić, czy na stronie, na której mamy dokonać płatności, nie ma czegoś nietypowego, wzbudzającego podejrzenia. Warto sprawdzić czy nazwa firmy pośredniczącej w transakcji widoczna na stronie zgadza się z tą w domenie (adresie internetowym). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy przerwać płatność i nawiązać kontakt ze sprzedawcą.

Elementem uwierzytelniania operacji jest wiadomość sms. Po jej otrzymaniu należy upewnić się, czy kwota przelewu i numer rachunku, na który mają trafić pieniądze są poprawne.

Transakcja powinna mieć tytuł „przelew”. Gdyby był on inny, może to świadczyć, że jest to próba przejęcia danych, stworzenia fałszywego profilu klienta.

Ignoruj pewne wiadomości

Absolutnie nie należy korzystać z linków przesyłanych w wiadomościach sms. Na ogół prowadzą one do fałszywych witryn, które powstały tylko po to, by zebrać od naiwnego internauty dane niezbędne do przejęcia kontroli nad jego kontem bankowym lub przekierować dokonywaną przez niego płatność na rachunek oszusta.

Najlepiej od razu kasować wszystkie informacje mówiące o konieczności dopłaty niewielkiej kwoty do zamówionego towaru, usługi kurierskiej itp. Dokonanie zamówienia jest równoznaczne z zawarciem umowy między oboma stronami transakcji i nie ma mowy o obowiązku dopłaty, nawet jeśli kontrahent popełnił błąd w ustaleniu ceny.

Zresztą, jeśli niczego nie zamawialiśmy, nie łączą nas żadne umowy z firmą, którą zwraca się do nas o zapłatę, to nie ma czym się przejmować, takie wiadomości można po prostu zignorować. Próby oszustwa dość łatwo zresztą wykryć. Wystarczy spojrzeć na adres, z jakiego e-mail przyszedł i porównać go z nazwą firmy widoczną w stopce/podpisie e-maila. W większości przypadków są one różne, wygenerowane zupełnie przypadkowo przez system, który korzysta z przejętych wcześniej danych.

Zdrowy rozsądek ponad wszystko

Chętnie korzystamy z okazji, cieszymy się, gdy uda nam się coś kupić taniej. Możliwość zaoszczędzenia pieniędzy nie powinna jednak wyłączać zdrowego rozsądku. Lepiej poświęcić kilka minut na dokładne sprawdzenie propozycji i jej oferenta, niż później żałować poniesionych strat. Mogą to być nie tylko pieniądze utracone w konkretnej transakcji, ale i wyczyszczone do zera konto, zaciągnięta na nasze dane pożyczka czy zawarta umowa o świadczenie różnego rodzaju usług, np. abonament telefoniczny, telewizyjny itp.

 

2019-12-17
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kursy walut Notowanie z: 2020-09-29
USD 3,9228 0.37% 0.0145 zł
EUR 4,5834 0.74% 0.0337 zł
CHF 4,2500 0.81% 0.0340 zł
GBP 5,0522 0.80% 0.0401 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji