Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Co zawiera raport BIK i komu się przyda?

W rejestrach Biura Informacji Kredytowej zapisanych jest wiele informacji na temat korzystania przez każdego z nas z produktów kredytowych. Warto sprawdzić, czy są to dane prawdziwe, zwłaszcza, gdy planujemy wziąć wkrótce kredyt. Dzięki temu można podjąć działania, które poprawią nasz wizerunek w oczach kredytodawcy albo pozwolą uniknąć odrzucenia wniosku.

Biuro Informacji Kredytowej, występujące w powszechnej świadomości jako BIK, gromadzi informacje o produktach kredytowych (kredytach, pożyczkach, limitach debetowych do konta osobistego czy na karcie kredytowej), z których korzystają klienci polskich instytucji finansowych. Znalezienie się w bazie danych BIK nie jest więc powodem do wstydu czy wstępem do kłopotów, lecz naturalną konsekwencją wykorzystywania produktów finansowych. Co więcej, wypracowanie długiej i pozytywnej historii w BIK przekłada się korzystnie na zdolność i wiarygodność kredytową klienta, a tym samym na warunki kredytu czy pożyczki jakie zostaną mu zaoferowane.

Zupełnie inną kwestią jest znalezienie się w rejestrach Biura Informacji Gospodarczej (BIG Info Monitor), gdzie trafiają osoby nie spłacające swoich zobowiązań terminowo. Tutaj faktycznie lepiej nie mieć zapisów na swój temat, bo może to utrudnić, czy wręcz uniemożliwić pożyczenie pieniędzy.

Szeroki zakres informacji

Informacje o zaciągnięciu zobowiązania pojawiają się w BIK-u wkrótce po podpisaniu umowy (banki przesyłają je regularnie, gdyż za nierzetelne wywiązywanie się z obowiązków w tym zakresie grożą wysokie kary finansowe. Aktualizacja wpisów jest dokonywana nawet dwa razy w tygodniu) i pozostają widoczne dla podmiotów współpracujących z BIK-iem do czasu spłaty kredytu lub pożyczki, rezygnacji z karty kredytowej czy limitu do rachunku ROR.

Wyjątkiem są wpisy dotyczące opóźnień w regulowaniu należności powyżej 60 dni. Informacje na ich temat znikną z BIK-u dopiero po 5 latach, nie ma możliwości ich wcześniejszego usunięcia.

Przepisy dopuszczają wyrażenie przez klienta zgody na przetwarzanie danych o terminowo spłacanym zobowiązaniu także po jego uregulowaniu. Jest to korzystne rozwiązanie, gdyż każdy dodatkowy pozytywny element historii kredytowej przekłada się na ocenę punktową (tzw. scoring), który wpływa na postrzeganie klienta przez kredytodawców.

Warto wiedzieć, że do rejestrów BIK trafiają także informacje o zmianie warunków kredytu, jego aktualnej wysokości oraz wszystko, co jest związane z opóźnieniami (np. liczba dni spóźnienia, kwota zaległości itp.).

Warto sprawdzić poprawność zapisów

Myśląc o wzięciu kredytu warto sprawdzić, czy w BIK znajdują się aktualne i prawdziwe informacje na nasz temat. Może się bowiem zdarzyć, że bank, w którym zaciągnęliśmy zobowiązanie, nie usunął z rejestrów zapisu o naszych kłopotach z jego spłatą, choć minął już termin ich przetwarzania, a to będzie miało wpływ na naszą wiarygodność kredytową.

Możliwe też jest, że nie wprowadzono informacji o rezygnacji lub ograniczeniu limitu debetowego czy na karcie kredytowej lub zapomniano odnotować spłatę kredytu, a to wszystko może mieć wpływ na zdolność kredytową.

Może być i tak, że odkryjemy, iż w rejestrach BIK znajdują się informacje o zobowiązaniu, którego nie zaciągnęliśmy, co będzie świadczyło, że padliśmy ofiarą oszustwa. Będzie to sygnał, by podjąć działania wyjaśniające sytuację.

Raz na pół roku za darmo

Każdy z nas ma prawo raz na pół roku poprosić BIK o bezpłatną informację na swój temat, tzw. kopię danych. Można to zrobić składając pisemną prośbę w Centrum Obsługi Klienta BIK przy ul. Postępu w Warszawie lub wysyłając ją listownie na adres BIK. Osoby posiadające swoje konto na portalu bik.pl stosowny wniosek mogą złożyć po zalogowaniu się na swój profil.

Zaznaczmy, że bezpłatny Raport BIK zawiera tylko podstawowe informacje dające ogólny obraz sytuacji, ale nie zawiera szczegółów. Przykładowo: dowiemy się, że pewien kredytodawca zgłosił uwagi do terminowości spłacanego przez nas zobowiązania, ale nie będziemy wiedzieli jaki podmiot to uczynił. Jeśli korzystamy z jednego produktu kredytowego sprawa będzie jasna, ale gdy mamy kredyt i kartę kredytową w różnych bankach, kopia danych niewiele nam wyjaśni.

Na dodatek oczekiwanie na dokument może potrwać aż 30 dni.

Pełny raport za opłatą

Myśląc o wzięciu kredytu lepiej „zainwestować” kilkadziesiąt złotych i zamówić pełny raport zawierający szczegółowe informacje o posiadanych przez nas produktach kredytowych, a także dane z bazy BIG. W ramach opłaty otrzymamy także usługę zastrzeganie dokumentów.

Raport można przeglądać na komputerze, tablecie czy telefonie, a także zapisać do pliku PDF i wydrukować. Posługując się nim zyskujemy narzędzie do uwiarygodnienia rzetelności płatniczej.

Raport BIK zawiera szczegółową historię zobowiązań: kredytowych (z bazy BIK) oraz finansowych (z bazy BIG InfoMonitor), co pozwala prześledzić historię poszczególnych rat kredytu oraz szczegóły innych zobowiązań, np. faktur za prąd czy telefon.

Dane podzielone są na kilka sekcji umożliwiających szybki przegląd sytuacji:

  • wskaźnik BIK dotyczy sytuacji płatniczej danej osoby. Jeden rzut oka wystarczy, by zobaczyć, czy występują jakiekolwiek opóźnienia w płatnościach;
  • ocena punktowa (tzw. scoring) pozwala na spojrzenie na swoją wiarygodność kredytową oczami banku. Im jest ona wyższa, tym mniejsze ryzyko pożyczenia pieniędzy danemu klientowi i tym większa szansa na korzystne warunki finansowania;
  • uzasadnienie oceny punktowej, czyli wyjaśnienie, co na nią wpłynęło;
  • podsumowanie spłacanych kredytów – tabela pokazująca wszystkie spłacane zobowiązania wraz z informacją o pierwotnej kwocie, tej pozostałej do spłaty oraz określeniem czy raty są regulowane terminowo;
  • postęp w spłacie kredytu określony w procentach;
  • szczegółowa historia spłaty, czyli dokładne informacje o regulowaniu poszczególnych rat, z możliwością sprawdzenia kiedy nastąpiło opóźnienie i daty uregulowania należności.

Po stwierdzeniu nieprawidłowości

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowych zapisów z prośbą o ich sprostowanie należy się zwrócić do kredytodawcy, u którego zostało zaciągnięte zobowiązanie, którego dotyczą błędne dane. Tylko on może przesłać do BIK dane korygujące. Biuro Informacji Kredytowej nie może tego zrobić z własnej inicjatywy, gdyż zgodnie z przepisami jest ono odpowiedzialne jedynie za przetwarzania danych dostarczanych przez kredytodawców.

Śledzenie zapisów na swój temat ma znaczenie nie tylko w sytuacji, gdy przygotowujemy się do wzięcia kredytu. Warto to robić regularnie, by uniknąć sytuacji, że o zaciągniętym na nasze dane osobowe kredycie dowiemy się od komornika, który zapuka do drzwi lub zajmie nasz rachunek bankowy.

2020-04-29
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kursy walut Notowanie z: 2021-01-25
USD 3,7402 0.39% 0.0147 zł
EUR 4,5436 0.18% 0.0082 zł
CHF 4,2160 0.14% 0.0058 zł
GBP 5,1141 0.43% 0.0221 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji