Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Ubezpieczenie pomostowe – kto i kiedy musi z niego skorzystać?

Ubezpieczenie pomostowe nierozerwalnie wiąże się z kredytem hipotecznym i jest dla banku dodatkowym zabezpieczeniem, pozwala ograniczyć ryzyko, że pożyczone pieniądze nie zostaną mu zwrócone. Kredytobiorca płaci je przez kilka lub kilkanaście miesięcy, do czasu ustanowienia prawomocnego wpisu do księgi wieczystej.

Spojrzenie na warunki udzielanych przez banki kredytów od razu pozwala dostrzec istotną różnicę w oprocentowaniu tych dotyczących samochodów, nieruchomości czy „zwykłych” kredytów gotówkowych. Te pierwsze są znacznie „tańsze”, gdyż ich zabezpieczeniem są rzeczy, których zakup został sfinansowany z pożyczonych pieniędzy i kredytodawca ma narzędzia ograniczające ryzyko kredytowe, np. zastaw rejestrowy czy cesja polisy ubezpieczeniowej pojazdu.

W przypadku kredytów hipotecznych kredytodawcy bezwzględnie wymagają ubezpieczenia domu czy mieszkania, a ponadto oczekują zawarcia dodatkowych ubezpieczeń, np. na życie, od utraty pracy czy ubezpieczenia pomostowego. Tego ostatniego w zasadzie nie da się ominąć i jako, że stanowi ono dość istotny koszt, warto mu się przyjrzeć bliżej.

Znaczenie księgi wieczystej

Zacznijmy od przypomnienia istoty księgi wieczystej. Znajdują się w niej dane szczegółowo opisujące wielkość i położenie nieruchomości, wskazujące jej właścicieli, a także wszelkie związane z nią prawa, obowiązki i służebności (np. droga konieczna).

W księdze wieczystej jest też miejsce na wskazanie ograniczeń, które uniemożliwiają właścicielowi swobodne dysponowanie nieruchomością. Jedno z nich może wynikać z faktu, że jest ona zabezpieczeniem zaciągniętego zobowiązania. O ustanowienie hipoteki zawsze występuje kredytobiorca, składając stosowny wniosek w sądzie rejestrowym.

Kilka (lub kilkanaście) miesięcy oczekiwania

W zależności od sprawności sądu prowadzącego księgę wieczystą danej nieruchomości, liczby spraw, które on obsługuje, ustanowienie hipoteki może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Oczywiste jest, że kredytobiorca nie może i nie chce, czekać tak długo na dokonanie wpisu, by móc otrzymać kredyt i sfinalizować zakup nieruchomości. Kredytodawcy wymyślili więc ubezpieczenie pomostowe, które pozwala im ograniczyć ryzyko, że klient otrzyma pieniądze, kupi nieruchomość a potem ją sprzeda, nie regulując przy tym długu wobec banku.

Choć ubezpieczenie pomostowe chroni interesy kredytodawcy, to jego koszty zawsze ponosi kredytobiorca. Płaci je do chwili dokonania prawomocnego wpisu do księgi wieczystej i przedstawienia informacji o tym w banku. Tak więc w jego interesie jest, by jak najszybciej poinformować kredytodawcę o ustanowieniu hipoteki.

Koszty liczone w setkach lub tysiącach złotych

Mechanizm ubezpieczenia pomostowego bazuje na podwyższeniu wysokości prowizji lub marży udzielonego kredytu o ok. 1-2 p.p. Z pewnością nikogo nie zaskoczymy informacją, że przy zobowiązaniach liczonych w setkach tysięcy złotych, przekłada się to na znaczący wzrost wysokości comiesięcznej raty. Dla kredytów rzędu 250-300 tys. zł jest to ok. 150-200 zł/miesiąc. Łatwo więc obliczyć, że oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej przez sześć miesięcy to dodatkowy wydatek około tysiąca złotych, które kredytobiorca z pewnością wolałby przeznaczyć na inne cele.

Sprawdź koszt ubezpieczenia

Kredytobiorca nie ma niestety wpływu na szybkość działania sądu rejestrowego, nie może oczekiwać, że uda mu się przyspieszyć ustanowienie hipoteki. Jedyne co może zrobić, to poszukując najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego, zwrócić uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale i różnego rodzaju opłaty dodatkowe, w tym zasady ustalania kosztów ubezpieczenia pomostowego, jego konkretną wysokość w trakcie oczekiwania na wpis w księdze wieczystej. Jest to szczególnie istotne, gdy wiemy, że trzeba je będzie płacić przez kilka, a może nawet kilkanaście miesięcy.

Czujemy się też w obowiązku po raz kolejny przypomnieć, by przed podpisaniem każdej umowy dokładnie zapoznać się z jej zapisami, a w razie jakichkolwiek niejasności poprosić doradcę kredytowego o wyjaśnienia, czy nawet skonsultować treść dokumentu z prawnikiem, by uniknąć przykrych niespodzianek i niepotrzebnego stresu w trakcie spłaty zobowiązania.

 

2020-05-24
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kursy walut Notowanie z: 2021-01-25
USD 3,7402 0.39% 0.0147 zł
EUR 4,5436 0.18% 0.0082 zł
CHF 4,2160 0.14% 0.0058 zł
GBP 5,1141 0.43% 0.0221 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji