Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Consierge bankowy - kto to taki?

Usługi typu consierge większości z nas kojarzą się z czymś wyjątkowym, dostępnym dla najbogatszych klientów banku. Nie jest to do końca prawdą, bo w trosce o utrzymanie klientów, wyróżnienie się spośród konkurencji, oferowane są coraz szerszej grupie osób, przy czym z tych najbardziej wyrafinowanych faktycznie mogą skorzystać tylko klienci ze specjalnym statusem. Co ciekawe, nie zawsze zależy on od zasobności portfela, czasem liczy się nazwisko, zajmowane stanowisko czy inne względy.

Niskie opłaty za prowadzenie rachunku, różnego rodzaju oferty specjalne, przejrzysta i niezawodna bankowość elektroniczna, to standardowe bankowe propozycje. Tego wymagają klienci i instytucje finansowe muszą to oferować, by ich przyciągnąć i utrzymać. Chęć wyróżnienia się spośród konkurencji sprawia, że pojawiają się różnego rodzaju dodatki specjalne. Są wśród nich m.in. pakiety pomocowe, dzięki którym klient może skorzystać z pomocy fachowca, gdy zepsuje mu się pralka, przestanie działać komputer, wezwać lekarza lub pielęgniarkę do siebie lub do dziecka, albo uzyskać innego rodzaju wsparcie.

Wszystko to jest formą usług consierge dostępną za darmo (dla droższych wariantów rachunków) lub za niewielką opłatą (przy najpopularniejszych kontach). Przepustką do szerszego, bardziej wyrafinowanego pakietu jest posiadanie statusu premium, private client itp. Wówczas można liczyć, że bankowy consierge załatwi nam specjalne bilety na koncert ulubionego zespołu, zorganizuje indywidualne zakupy ze stylistą czy zarezerwuje stolik w modnej restauracji.

Consierge, czyli asystent

Zakres działań consierge’a zmieniał się na przestrzeni wieków. Kiedyś dbał o świece w komnatach, potem był swego rodzaju administratorem posiadłości, by w XX w. zajmować się różnymi sprawami gości przebywających w ekskluzywnych hotelach.

Obecnie rolę bankowego consierge’a można przyrównać do funkcji osobistego asystenta, który rozwiązuje za klienta mniej lub bardziej skomplikowane problemy, by ten mógł się skupić na życiu rodzinnym i prowadzeniu działalności zawodowej, by nie musiał się martwić cieknącym kranem, rezerwacją biletów na samolot, organizacją przyjęcia urodzinowego dla dzieci.

Zapotrzebowanie na tego typu usługi rośnie ze względu na rosnącą liczbę osób zamożnych, których stać na opłacanie tego typu usług. Rozwojowi tej profesji sprzyja też coraz ostrzejsza konkurencja między bankami.

Jakie konto, taka pomoc

Trzeba jednak zauważyć, że zakres usług consierge’a na jakie może liczyć klient uzależniona jest od posiadanego rachunku. Jak wspomnieliśmy, przy przeciętnych ROR-ach banki oferują na ogół tylko możliwość skorzystania z pomocy fachowca od drobnych napraw domowych czy „podstawową” wizytę lekarską, czasem jakiś element assistance samochodowego i na dodatek często trzeba płacić za dostępność tej usługi. Jej zakres opisany jest szczegółowo na stronie internetowej banku.

Im wyższy status konta, tym większy zakres działań, których można oczekiwać od consierge’a, tym mniej konkretne zapisy w regulaminie tej usługi, gdyż jego rola nie ogranicza się do wypełnienia konkretnych zadań z dostępnego pakietu, ale staje się on faktycznym asystentem klienta, który ma spełniać jego prośby, pomagać w realizacji marzeń.

Przywileje dla posiadaczy kart

Wyrazem statusu danego klienta jest nie tylko posiadane przez niego konto (o czym mało kto wie), ale również karta płatnicza, zwłaszcza kredytowa. Dziś już na mało kim wrażenie robi karta gold, gdyż jest ona dostępna dla wielu osób. Wyróżnikiem są dopiero „plastiki” typu Platinum czy Prestige. Są one oferowane z wysokimi limitami minimalnymi, dzięki czemu trafiają do rąk osób, które mogą się wykazać odpowiednią zdolnością kredytową, która wiąże się z osiąganymi dochodami.

Opłaty za tego typu karty są liczone w setkach złotych rocznie (niekiedy nawet miesięcznie), a ich uniknięcie wymaga dokonania w miesiącu transakcji na kilka tysięcy złotych, ale za to posiadacze prestiżowych „kredytówek” mogą liczyć na rabaty w ekskluzywnych sklepach, specjalne traktowanie na lotniskach czy w innych miejscach.

Stan posiadania

Opłata za pracę consierge’a na ogół ukryta jest w opłacie za rachunek, ale bywa, że banki ponoszą ją samodzielnie. W grę wchodzą bowiem względy marketingowe. Fakt, że osoba X jest w gronie klientów danej instytucji finansowej można wykorzystać w działaniach promocyjnych, dyskretnie napomykać o tym w rozmowach z innymi VIP-ami, biznesmenami czy celebrytami, z którymi bank chce nawiązać współpracę.

Ile trzeba posiadać, by liczyć na indywidualną opiekę consierge’a? W grę wchodzą comiesięczne wpływy liczone w dziesiątkach tysięcy złotych lub aktywa rzędu setek tysięcy złotych. Najszerszy zakres usług, praktycznie niczym nieograniczony, zarezerwowany jest dla klientów, których aktywa lub inwestycje opiewają na kwoty liczone w milionach złotych. Oni mogą liczyć np. na pomoc w załatwieniu zaproszeń na prestiżową imprezę, zorganizowanie spotkania z ulubionym piłkarzem czy aktorem.

Informując o ofercie dla najbogatszych klientów, banki starają się czymś wyróżnić, ale ma to tylko przyciągnąć uwagę, pokazać otwartość na realizację niestandardowych pomysłów, elastyczność w działaniu. Wszelkie szczegóły i tak ustalane są w drodze indywidualnych rozmów.

Służę pomocą

Prawdziwy consierge, współpracujący z najważniejszymi dla banku klientami musi być doskonałym organizatorem przygotowanym na wszystkie prośby. Temu realizującemu usługi typu consierge dla przeciętnego klienta wystarczy przeszkolenie z zakresu działań dostępnych w ramach pakietu danego konta. Nam – klientom – pozostaje mieć nadzieję, że zakres oferty tego typu będzie coraz szerszy, coraz bardziej dostępny.

2020-06-10
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kursy walut Notowanie z: 2021-04-14
USD 3,8065 0.72% 0.0277 zł
EUR 4,5552 0.16% 0.0075 zł
CHF 4,1413 0.14% 0.0060 zł
GBP 5,2513 0.41% 0.0214 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji